Trening siłowy TOP 11 zalet

Trening siłowy przynosi mnóstwo korzyści zarówno dla mężczyzn jak i kobiet. Wcale nie chodzi tylko tutaj o kwestie sylwetkowe, które zwykle są dla nas priorytetem, w momencie kiedy decydujemy się na rozpoczęcie aktywności fizycznej.

 

Trening siłowy zwany również oporowym jest rodzajem jednostki treningowej, którą możesz stosować nie tylko na siłowni, ale także w domu. Wystarczy kilka prostych akcesoriów. Ba! Nawet nie musisz mieć żadnego sprzętu by wykonać pompki, przysiady czy spięcia brzucha. Ale nie zmienia to faktu, że potrzebujesz zdobyć odpowiednią wiedzę, a najlepiej rozpocząć tego typu trening pod okiem trenera personalnego, który nauczy Cię prawidłowo wykonywać poszczególne ćwiczenia. Ale to nie o tym artykuł, o zaletach treningu personalnego możesz poczytać tutaj. A tymczasem lecimy z korzyściami trenowania siłowego.

#1 Będziesz lepiej wyglądać
 

Mimo wszystko, jako pierwszą zaletę wymieniam efekt wizualny, bo widzę w nim głębszy sens. Otyłość jest co raz większym problemem na świecie i to już u małych dzieci. Nic nie spala tak dobrze tłuszczu jak trening siłowy. Dodatkowo budowa mięśni i kształtowanie wyglądu, możesz zrobić milion godzin treningu aerobowego, ale jak nie będziesz mieć odpowiedniej ilość tkanki mięśniowej, to nigdy nie będziesz dobrze wyglądać.

#2 Spalisz więcej tłuszczu i kalorii
 

Każdy kilogram mięśnia w Twoim ciele to dodatkowo spalane kalorie każdego dnia! Nie dość, że spalasz kalorie podczas treningu, to jeszcze robisz to długo po nim bo trening siłowy przyspiesza Twój metabolizm. Czy można wymarzyć sobie coś lepszego? W taki sposób łatwiej utrzymać smukłą i wysportowaną sylwetkę na długie lata.

#3 Zbudujesz siłę

Siła jest podstawą, jest wyjściową do budowania mocy, szybkości, przyspieszenia i innych cech motorycznych. Niezwykle ważny jest stały progres, czyli powolne zwiększanie – z treningu na trening -obciążenia, bądź liczby powtórzeń. Taki trening sprawi, że siła i wytrzymałość tkanki mięśniowej będzie stopniowo wzrastać, bez ryzyka przetrenowania.

#4 Będziesz mieć więcej energii

Jeśli wydaje Ci się, że po treningu siłowym opadniesz z sił i będziesz mieć wszystkiego dość, to jesteś w dużym błędzie. Wiadomo, że początki bywają ciężkie i możesz odczuwać ból w nogach po ciężkich siadach ale z biegiem czasu, zobaczysz, że tego typu trening przyniesie Ci więcej energii, co korzystnie wpłynie na Twoje codzienne funkcjonowanie.

#5 Wzmocnisz kości

Brak aktywności jest jednym z powodów osłabienia kości. Żeby utrzymać je w odpowiednim stanie, konieczny jest po prostu ruch. Trenując na siłowo nie tylko się ruszasz, ale poddajesz swoje ciało dodatkowemu obciążeniu sprawiając, że kości przyzwyczajają się do większych obciążeń. Możesz więc traktować trening siłowy jako jeden z elementów chroniących Cię przed złamaniami w sytuacjach nieszczęśliwych wypadków (np. upadek, poślizgnięcie się, itp.).

#6 Zniwelujesz wady postawy

Garbisz się? Masz skoliozę, a może hiperlordozę lędźwiową bądź szyjną?  Słabsza lewa ręka? Trening siłowy wzmocni całe ciało i pomoże zniwelować lub nawet całkiem wyeliminować wady postawy. Mocna postawa będzie działała prewencyjnie przez długie lata. Siedzisz zbyt wiele godzin dziennie przed komputerem lub za kierownicą samochodu? Trenuj.

#7 Zwalczysz stres i poprawisz samopoczucie

Pod wpływem aktywności fizycznej w naszym organizmie uwalniane są endorfiny, czyli hormony szczęścia. Stres życia codziennego sprawia, że często jesteśmy poddenerwowani, a właśnie to kilkudziesięcio-minutowy wysiłek siłowy potrafi rozładować złe emocje i dać zastrzyk pozytywnej energii na dalszą część dnia.

#8 Wejdziesz na zdrową ścieżkę żywieniową

Zobaczysz jak Twój organizm mądrze reaguje na trening siłowy. Nikt nie będzie Cię zmuszał do zdrowego odżywiania, trenuj siłowo, a organizm sam będzie upominał się o zdrowe potrawy. 

#9 Poprawisz jędrność skóry

Podczas ćwiczeń siłowych krążenie krwi znacznie poprawia się, przez co także tkanka podskórna jest lepiej dotleniona i odżywiona. Regularne ćwiczenia sprawią, że po kilku tygodniach zauważysz poprawę jędrności skóry. Tutaj dobra wiadomość dla kobiet – to droga do redukcji cellulitu. 

#10 Zbudujesz i zarysujesz mięśnie

Nie wiem w sumie dlaczego to umieszczam dopiero teraz ale uznajmy, że kolejność tutaj nie ma znaczenia. Budowa tkanki mięśniowej dla mężczyzn to oczywisty plus, nad którym nie trzeba się specjalnie wywodzić. Jeśli jednak jesteś kobietą, od razu odpowiadam na Twoje pytanie – NIE, trening siłowy NIE sprawi, że będziesz „wyglądać jak facet”! Będziesz za to mogła cieszyć się mniejszą ilością tkanki tłuszczowej, większym poziomem energii, bardziej płaskim brzuchem, jędrniejszymi mięśniami i sportową sylwetką.

#11 Nauczysz się samodyscypliny i wzmocnisz swój charakter 

Systematyczność to podstawa treningu. Bez niej nie osiągniesz efektów. Spraw, aby trening stał się Twoim nawykiem. Na początku jest trudno, ale potem już jest z górki. Bądź w gronie ludzi z silnym charakterem. Rzuć lenistwo i kształtuj swój charakter z treningiem siłowym.

 

Mam nadzieję, że znając już korzyści treningu siłowego przestaniesz marudzić, że to nie dla Ciebie. Nie szukaj dalej powodów, dla których nie możesz trenować. Trzeba w końcu zebrać się do roboty. Działaj i zyskaj lepszą wersję samego siebie. Uwierz mi, to działa!

 

 

Starsze wpisy

trening siłowy trener

Przeczytaj również inne posty na moim blogu