Czy treningi personalne są skuteczne?

Treningi personalne w ostatnim czasie są bardzo popularne, każdy z nas może skorzystać z usług trenera personalnego. Ale czy warto inwestować nasz czas i pieniądze w taką współpracę? Odpowiadam – tak, warto. Postaram się swoją odpowiedź poprzeć odpowiednimi argumentami.
 

Trener personalny to osoba mająca niezbędny zasób wiedzy, który pozwoli osiągnąć twój wymarzony cel, w jak najszybszy i bezpieczny sposób. Oczywiście nie łudź się, że zapisując się na trening personalny od razu schudniesz, zbudujesz mięśnie,  podniesiesz siłę czy poprawisz kondycję. To wszystko wymaga czasu i na jednym treningu personalnym tego nie osiągniesz.

Jakich korzyści możesz oczekiwać?
 

Wiedza: Nie ważne na jakim etapie teraz jesteś, być może zaczynasz przygodę z treningami, a może ćwiczysz już dłuższy czas. Wszystko to robisz dla jakiegoś celu. Aby go osiągnąć trzeba wiedzieć jak dlatego bardzo istotna jest wiedza i doświadczenie, zarówno w zakresie wyboru odpowiedniego treningu, jak i prawidłowego odżywiania. Takie kompetencje posiada trener personalny, który na podstawie twojego celu, aktualnego stopnia wytrenowania, możliwości wysiłkowych i stanu zdrowia dobiera odpowiedni plan treningowy. Indywidualnie dobrane ćwiczenia to ważny aspekt treningu, ponieważ każdy z nas jest inny, czy to pod względem piorytetów treningowych czy też przebytych kontuzji lub innych problemów zdrowotnych. Brak odpowiedniej wiedzy i trenowanie bez planu często prowadzi do braku oczekiwanych efektów i szybkiego spadku motywacji do kontynuacji dalszych treningów.

Bezpieczeństwo: Trening wymaga od nas poprawności ruchów, aby sobie nie zaszkodzić. Poprawna technika wykonywania ćwiczeń jest bardzo ważnym elementem treningu. Często osoby początkujące, zupełnie nieświadomie trenując robią sobie krzywdę. I tu z pomocą przychodzi trener personalny, który ma zadbać o to, aby nauczyć nas techniki oraz świadomości utrzymania prawidłowej postawy. Trener obserwując cię podczas treningu na bieżąco korygując i eliminując błędy.

Motywacja: Trening z trenerem personalnym to wspaniała motywacja. Sam karnet na siłownie Cię tak nie zmobilizuje do treningu jak umówione spotkanie z trenerem. To trener będzie z Tobą w momentach zwątpienia i kryzysu. Czasami nawet najbardziej zmotywowani potrzebują wsparcia.

Urozmaicenie treningu: Dopada się monotonia, nie masz pomysłu na trening, tracisz motywację, nie widzisz efektów. Z trenerem nie doznasz rutyny, masz gwarancję zmienności ćwiczeń. Nawet sobie nie zdajesz sprawy, ile jest możliwości treningowych. Są ćwiczenia, które mogą stanowić dla Ciebie wielkie wyzwanie wówczas trener je tak zmodyfikuje i dopasuje do twoich predyspozycji lub zaproponuje inne ćwiczenie aktywujące te same partie mięśniowe.

Postępy: Nic najbardziej nie cieszy jak efekty, kiedy poświęcasz się czemuś oczekujesz rezultatów. To właśnie trener personalny nastawia Cię na sukces, zmusza do pracy nad sobą i nakłania Cię do opuszczania swojej strefy komfortu. To jedyny sposób, aby zobaczyć postęp. Ćwicząc na własną rękę, niewiele osób może się zmusić do wykonywania ćwiczeń z pełną siłą. Imponuje Cię to jak ktoś się podciąga na drążku? Myślisz sobie, że to dla ciebie niewykonalne. Z trenerem wszystko jest możliwe. Odpowiednio zaplanowana progresja spowoduje, że i Ty zaczniesz się podciągać.

Treningi personalne dla kogo?

Treningi personalne są tak naprawdę dla każdego. Poniżej przedstawiam kilka sygnałów, które świadczą o tym, że powinieneś rozglądnąć się za trenerem personalnym:

  • Brak postępów mimo regularnych ćwiczeń: Mimo tego, że na siłowni bywasz kilka razy w tygodniu, nie dostrzegasz żadnych widocznych rezultatów lub efekty nie są zgodne z twoimi oczekiwaniami.
  • Początki z treningiem: Bardzo często zdarza się, że osoby początkujące na siłowni ograniczają się do ćwiczeń cardio. Dlaczego? Bo zwyczajnie nie wiedzą, do czego służy większość sprzętów i w jaki sposób się na nich ćwiczy.
  • Monotonia w treningu: Nasze mięśnie przyzwyczajają się do danego wysiłku fizycznego, dlatego warto modyfikować i zmieniać plany treningowe. Znudzenie treningiem, to często brak chęci na jego wykonanie i zatrzymanie się w rozwoju treningowym.
  • Problemy zdrowotne: Jesteś po kontuzji czy urazie? Borykasz się z chorobami? Musisz w szczególny sposób na siebie uważać. Współpracując z lekarzem oraz trenem możesz cieszyć się bezpieczną aktywnością fizyczną.
  • Start w zawodach: Przygotowujesz się do zawodów, zależy Ci na dobrym wyniku, chcesz osiągnąć jak najwięcej. Nawet najlepsi zawodnicy potrzebują trenera do budowania formy.
Jak widać trener personalny to szereg zalet, a czy są jakieś wady?

Wielu klientów wciąż odstraszać może cena. Na przykład koszt treningu personalnego w Krakowie waha się od 50 do 200 zł. Najlepszym i korzystniejszym finansowo rozwiązaniem jest wykupienie pakietu z kilkoma treningami. Stanowi to dodatkową motywację do ćwiczeń, bo przecież szkoda zrezygnować z czegoś, za co się zapłaciło.

Chcesz spróbować? Zrób pierwszy krok i zgłoś się do mnie na pierwszą bezpłatną konsultację treningową, podczas której porozmawiamy o Twoich celach treningowych, stanie zdrowia i nawykach żywieniowych, a także sprawdzimy Twoje zakresy ruchów w stawach oraz technikę wykonywania podstawowych wzorców ruchowych. To nic nie kosztuje, zero zobowiązań, jeśli masz tylko chęci – zapraszam.

Możesz też zapoznać się z całościową ofertą moich usług.

Starsze wpisy

Przeczytaj również inne posty na moim blogu