Treningi dla otyłych

Treningi dla otyłych

Często osoby z otyłością mają duży problem z doborem właściwego treningu dla siebie. Zanim zaczniesz przygodę z siłownią, koniecznie zapoznaj się z zasadami bezpieczeństwa, by nie zrobić sobie krzywdy i nie skończyć z kontuzją. Jeśli walczysz ze sporą nadwagą i większość ruchów sprawia Ci trudność, zacznij od prostych ćwiczeń, które przygotują Twoje ciało do dalszego wysiłku. Skorzystaj też z pomocy trenera personalnego, który przygotuje dla Ciebie trening dla otyłych.

 

Jak dobrać treningi dla otyłych?

Dla osób z nadwagą pierwszym krokiem do zmian będzie odpowiedni trening dla otyłych oraz właściwie skomponowana dieta. W Internecie można znaleźć wiele przykładowych ćwiczeń, jednak trzeba podejść do nich z ostrożnością – większość może być nieskuteczna lub wręcz niebezpieczna. Aby ułożyć skuteczny i bezpieczny plan treningu dla osób z nadwagą, trzeba mieć doświadczenie w trenowaniu podopiecznych o nadmiernej wadze i uwzględnić ich stan ogólny, ograniczenia i obciążenia dla organizmu z tytułu większej masy. Przykładowo wszelkie podskoki, wykroki czy szybszy bieg może być wielkim wyzwaniem dla stawów i mogą skończyć się uciążliwą kontuzją czy doskwierającym latami urazem.

 

Elementy treningu dla otyłych

Skuteczny trening dla otyłych zawiera zarówno ćwiczenia cardio, jak i siłowe. Zakres tych pierwszych na samym początku powinien obejmować marsze, spacery czy umiarkowaną jazdę na rowerze oraz basen lub aqua-aerobik. Takie delikatne wdrożenie nie obciąży stawów i nie zniechęci osoby początkującej. Ćwiczenia siłowe mają wzmocnić ciało i mięśnie i przygotować organizm do bardziej wymagających treningów. Tutaj najważniejsze jest właściwe wykonanie i technika.

Trener personalny z pewnością wskaże odpowiednie ćwiczenia i ułoży plan treningowy, który będzie zarówno bezpieczny, jak i skuteczny.