Trening core

Jeśli Twoim celem treningowym jest silny i stabilny tułów, mocne biodra i płaski brzuch? Pora, by zapoznać się z treningiem core. Core w dosłownym tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza rdzeń lub jądro. W fitnessowym świecie trening taki bazuje na kształtowaniu mięśni głębokich tułowia, w efekcie czego wpływa pozytywnie na naszą siłę oraz prawidłową postawę, zmniejszając przy tym ryzyko kontuzji.

Zapoznaj się z moim
e-bookiem treningowym

Do tej pory trening core był niedoceniany przez sportowców, którzy nie widzieli potrzeby ćwiczenia mięśni grzbietu. Na przestrzeni ostatnich kilku lat stał się jednak prawdziwym hitem.

Trening core – jakie ćwiczenia?

W treningu core najbardziej wartościowe ćwiczenia to te angażujące jak największą ilość mięśni głębokich. Ćwiczenia takie wymagają dość rozwiniętej świadomości własnego ciała, dlatego na początku warto skorzystać z pomocy trenera personalnego, który wskaże prawidłową technikę ich wykonywania oraz skoryguje ewentualne błędy.

Jednym z najpopularniejszych elementów treningu core jest plank, czyli dobrze znana wszystkim deska. Bardzo istotne jest tu zachowanie neutralnego ustawienia kręgosłupa i bioder. Ćwiczenie to angażuje wszystkie mięśnie głębokie brzucha oraz ramiona, nogi i plecy.

Analogicznie wykonujemy podpór na wyprostowanych rękach, naprzemiennie je odrywając i zapobiegając przy tym rotacji tułowia. Deskę, jak i podpór możemy wykonywać też w pozycji bocznej jako uzupełnienie treningu core.

Do innych popularnych ćwiczeń core zaliczamy także scyzoryki czy hollow body. Te bardziej wymagające to np. rozjazdy na kółku z kolan, marsz z ciężarem trzymanym nad głową czy skręty tułowia z obciążeniem.

 

Trening core dobry na wszystko

Mięśnie głębokie grają szczególną rolę w naszej ogólnej sprawności fizycznej. Dzięki treningowi core wzmacniamy środkowy punkt ciała, dzięki czemu inne ćwiczenia będziemy również wykonywać poprawnie. Tego rodzaju trening to pierwszy krok do kontroli pozycji ciała oraz dalszych progresów na siłowni.