Mobilność bioder – 6 ćwiczeń

Masz siedzący tryb życia lub uprawiasz sport i chcesz świadomie pracować nad swoim ciałem oraz zapobiegać kontuzjom? Koniecznie pracuj nad zakresami ruchów. Poznaj 6 skutecznych ćwiczeń na poprawę mobilności w biodrach.

 

Za nim przejdziemy do ćwiczeń warto odpowiedź na pytanie, dlaczego warto wykonywać ćwiczenia na poprawę mobilności w biodrach. Mobilność to coraz bardziej popularny i świadomy temat wśród osób regularnie uprawiających sport. Ten element treningu powinien pojawić się w niemalże każdym planie treningowym. Z powodu siedzącego trybu życia, czy braku ćwiczeń rozciągających nasze mięśnie i ścięgna są ograniczone przykurczami, co jest związane z mniejszymi zakresami ruchomości stawowej oraz niedostateczną stabilizacją podczas prowadzonego ruchu. Mobilność i stabilność idą ze sobą w parze – praca nad jedną z tych umiejętności często pośrednio oddziałuje na drugą. Nieprawidłowa stabilność i mobilność bioder prowadzi również do ograniczenia generowanej przez mięśnie siły i mocy, więc jeśli zależy Ci na dobrych wynikach  w sporcie, biodra mogą znacznie ograniczyć Twoje wyniki i postępy treningowe.

 

TOP 5 ćwiczeń na mobilność Twoich bioder

 

Niezależnie od tego na jakim etapie jesteś ze swoimi biodrami, mam dla Ciebie ratunek. Przed tobą 6 skutecznych ćwiczeń poprawiających mobilność w biodrach, przeznaczonych dla biegaczy, crossfiterów oraz osób uprawiających inne sport, ale również dla tych, którzy prowadzą siedzący tryb życia. Praca nad zakresem ruchu w biodrach, to lek na wiele dolegliwości, a stosowanie tej terapii nic nie kosztuje. Natomiast wszystko wymaga konsekwencji i regularności. Takie pracy często nie czuć od razu, ale przy systematycznej pracy są efekty.

 

Kiedy wykonywać ćwiczenia?

 

Zalecam wykonywanie tego typu ćwiczeń przed treningiem w ramach rozgrzewki jako element rozciągania dynamicznego lub oddzielna jednostka treningowa, która możesz wykonać o każdej porze dnia.

Ćwiczenie #1

Wykonaj 2 serie po 15 powtórzeń na stronę.

Ćwiczenie #2

Wykonaj 2 serie po 10 powtórzeń na stronę.

Ćwiczenie #3

Wykonaj 30 powtórzeń.

Ćwiczenie #4

Wykonaj 2 serie po 8 powtórzeń na stronę.

Ćwiczenie #5

Wykonaj 2 serie po 15 powtórzeń na stronę.

Ćwiczenie #6

Wykonaj 2 serie po 10 powtórzeń na stronę.

 

Wykonując ćwiczenia na poprawę mobilności bioder warto stopniowo pogłębiać zakres ruchu, aby nie nadwyrężyć mięśni lub ścięgien. Każdy ruch wykonujemy powoli, starając się jak najmocniej poczuć angażowane struktury i łączymy je z regularną pracą systemu oddechowego. W trakcie wydechu warto pracować nad rozciągnięciem mięśni, aby systematycznie prowadzić do zwiększenia zakresu.

Starsze wpisy

trener personalny kraków

Przeczytaj również inne posty na moim blogu